Mimo walki z tą rośliną, sprowadzoną do Polski w latach 50-tych z Kaukazu, wciąż można znaleźć całe jej połacie rosnące na łąkach i nieużytkach.
Barszcz Sosnowskiego to jedna z najsilniej toksycznych roślin w Polsce. Jego sok zawiera szereg związków, w tym stwarzające poważne zagrożenie dla człowieka – furanokumaryny. Po kontakcie z rośliną u ludzi dochodzi do zapaleń skóry (fotodermatoz), powstawania pęcherzy, zapalenia spojówek. Proces ten zachodzi szczególnie szybko, gdy na skórę działają promienie ultrafioletowe (światło słoneczne). Furanokumaryny mogą wywoływać również uszkodzenia dróg oddechowych i oczu oraz powodować ból i zawroty głowy, ponieważ w sprzyjających warunkach atmosferycznych (upał, wilgoć), unoszą się w powietrzu. Najczęstszymi objawami poparzenia barszczem są zaczerwienienie i szczypanie skóry, po którym na skórze pojawiają się bąble naciekające płynem surowiczym a w ciężkich przypadkach trudno gojące się rany.
POSTĘPOWANIE PO KONTAKCIE Z BARSZCZEM
W razie podejrzenia kontaktu z barszczem Sosnowskiego, trzeba zmyć skórę bardzo dużą ilością letniej wody z mydłem. Koniecznie unikać słońca. Jeśli pojawią się objawy oparzeń trzeba zasięgnąć porady lekarza.
W przypadku, gdy parzący sok dostanie się do oczu, do czasu interwencji lekarskiej należy chronić je za okularami o jak najwyższym filtrze UV. Zarówno skórę, jak i oczy trzeba jak najszybciej dokładnie przemyć dużą ilością wody (w przypadku skóry – z mydłem, oczy- bez mydła).
Szczegółowe informacje o postępowaniu z tą rośliną znajdą Państwo tutaj:
http://bip.um.wroc.pl/artykul/528/27294/zagrozenie-barszczem-sosnowskiego